vimeo youtube

Klášter Milosrdných bratří, díl I.

Klášter Milosrdných bratří řádu sv. Jana z Boha v Prostějově je významnou barokní památkou, zapsanou v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. 
Podnět k založení kláštera souvisí s rozhodnutím Marie Anny, kněžny z Lichtenštejna, roz. z Öttingen, která se společně s manželem, Josefem Janem Adamem, knížetem z Lichtenštejna, zavázala vznik klášterního konventu finančně podpořit. Předpokladem bylo uzdravení syna Jana Nepomuckého Karla Lichtenštejna, který byl těžce nemocný a o jehož uzdravení pochybovali i samotní lékaři. 
Podmínka uzdravení syna byla naplněna a Lichtenštejnové zvolili řád, jehož posláním je péče o chudé nemocné všech konfesí v duchu řádového hesla: „Per corpus ad animam“ (Tělem k duši).
Mimořádné památkové hodnoty kláštera včetně jeho bohaté historie nás inspirovaly zpracovat téma ve dvou dílech. I. díl divákovi zpřístupňuje celý klášterní areál, kterým nás provází pomyslná restaurátorka fresek klášterního kostela sv. Jana Nepomuckého.
Nahlédněme spolu s ní do historie, spojené s počátky, budováním, rozmachem i úpadkem tohoto významného barokního areálu, v němž se napříč staletími odehrávaly lidské příběhy, spojené s péčí o nemocné a raněné – v dobách válek i mimo ně. 
 
Text připravila Mgr. Iva Orálková – odborný garant projektu PamátkyDnes.
 
 

Čti více...

 Kdo vznik filmu podporuje:

 

   Město Prostějov    ERCO osvětlovací technika

Farnost Povýšení svatého Kříže Prostějov, p.Mgr.Aleš Vrzala
Českomoravská provincie Hospitálského řádu sv.Jana z Boha - Milosrdných bratří, převor Martin Macek, OH
IF Holding a.s., ing.Radim Fiala 

 

 Tvorba filmových dokumentů je časově a finančně náročná, pomozte i Vy.

 

Kontakt: production(zav)cine4net.eu
Project completed
2016

News

03.12.2015
The further part of the PamatkyDnes.cz internet series is being post-produced. The short documentary was filmed in 4K UltraHD resolution on the RED 1
25.10.2014
We have finished the two-part Sorrowful Rosary sculpture set series about the baroque sculptures by the St. Michael Church in Olomouc.
02.07.2014
Within the PamatkyDnes.cz project, the cine4net production studio presents the English version of the Augustinian Monastery in Sternberk documentary.
Facebook Vimeo YouTube
© 2018 cine4net, s.r.o.   |   created by eline.cz   |   design by visualbitch.cz